fotogaleriaaktualnościrozmowa miesiąca księga gości słowo dniakontakt

Mariówka w obiektywie reporterów: 12 XI 2006




Mariówka w obiektywie reporterów

 


W programie Telewizji TRWAM z cyklu "Wieś to też Polska" - program rolniczy; wyemitowanym w dniu 12 listopada wzięły udział siostry służki: Mirosława, Elżbieta i Maria oraz p. Marzena - nauczyciel geografii z naszych szkół.

Rozmowa w studio została poprzedzona krótkim reportażem, przygotowanym przez pracowników telewizji i p. Michała Grabiankę, którzy przebywali w Mariówce i zbierali materiał filmowy o naszej małej, ale nietypowej wiosce. Ideą głównego redaktora tego programu - p. Michała jest ukazanie różnych społeczności w środowiskach wiejskich, gdzie podtrzymuje się troskę o wartości chrześcijańskie, o rodzimą kulturę, o ducha patriotyzmu. Cieszymy się i dziękujemy Bogu za to, że w jakimś stopniu nasze działania służą temu szczytnemu celowi.


Pobyt w Polsce s. Stanisławy - misjonarki z Rwandy: 19 XI 2006



Pobyt w Polsce
s. Stanisławy -
misjonarki z Rwandy

Mariówka, 19 XI 2006


 


Podczas Mszy świętych w niedzielę 19 listopada s. Stanisława - misjonarka z Rwandy - opowiadała o swojej pracy misyjnej i przybliżała rzeczywistość młodego, bo liczącego ok. 150 lat, Kościoła Katolickiego w Rwandzie i Kongo.

Pobyt w Polsce s. Stanisławy - misjonarki z Rwandy zaznaczył się spotkaniami z wieloma grupami oraz spotkaniami z wiernymi w różnych parafiach. Na zaproszenie ks. proboszcza przybyła ona także do parafii Smogorzów, czyli do naszej parafii. Podczas Mszy świętych w niedzielę 19 listopada opowiadała o swojej pracy misyjnej i przybliżała rzeczywistość młodego, bo liczącego ok. 150 lat, Kościoła Katolickiego w Rwandzie i Kongo. Jej wystąpienie spotkało się z żywym zainteresowaniem. Siostra Stanisława wspomniała pochodzącą z tej parafii s. Barbarę - misjonarkę, która zginęła w wypadku samochodowym w Rwandzie i jej grób przypomina, że niekiedy potrzeba ofiary życia, aby mogło wzrastać nowe życie wiary.
Przy rozprowadzaniu misyjnych kalendarzy pomagały siostry juniorystki z Mariówki oraz s. Danuta z Sekretariatu Misyjnego, która również wiele lat służyła potrzebującym w Rwandzie.



Teatr młodych



Teatr młodych


 


Zagościła u nas młodzież z parafii Białobrzegi Radomskie wraz z opiekunami s. Teodorą i ks. Sebastianem. Przybyli, aby zaprezentować spektakl przygotowany na podstawie dramatu J. Zawieyskiego pt. "Miecz obosieczny".


Młodzi ludzie szukają różnych form aktywności. Dla nielicznych taką formą okazuje się przygotowanie i wystawianie przedstawień. Dobrze, jeśli mają możliwość pokazać efekt swojej pracy różnym odbiorcom. Taką społecznością widzów stała się nasza wspólnota w Mariówce, kiedy zagościła u nas młodzież z parafii Białobrzegi Radomskie wraz z opiekunami s. Teodorą i ks. Sebastianem. Przybyli, aby zaprezentować spektakl przygotowany na podstawie dramatu
J. Zawieyskiego pt. "Miecz obosieczny". Dzięki dobrej amatorskiej grze chłopców z liceum i gimnazjum, mogłyśmy przypomnieć sobie rzeczywistość Kościoła Katolickiego w Anglii za panowania króla Henryka VIII oraz niezłomną postawę Tomasz Morusa obrońcy prawowierności.
Gratulując młodym aktorom pomysłu i wytrwałości w jego realizacji, zachęcałyśmy ich do dalszych poszukiwań sposobów przekazu bogactwa literatury. Natomiast opiekunom życzyłyśmy, aby poprzez tę działalność pomagali młodym wzrastać we wrażliwości na piękno.



Akt oddania się Maryi Niepokalanej: 8 XII 2006




Akt oddania się Maryi Niepokalanej

Mariówka, 8 XII 2006



" Maryja odwiecznie stała się wzorem dla powołanych, jak pokornie podążać drogą świętości."


Maryjo, cała oddaję się Jezusowi Chrystusowi -
Takie słowa były wpisane w akt oddania, który siostry nowicjuszki wypowiadały 8 grudnia podczas Eucharystii.


Przewodniczył jej Biskup Radomski Zygmunt Zimowski. Celebrans przypomniał, że bł. o. Honorat Koźmiński wsłuchiwał się w treść bulli papieża Piusa IX, ogłaszającej dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi i zapewne ten fakt również zaważył na powołaniu wielu zgromadzeń, by szerzyły chwałę Maryi i naśladowały Jej cnoty.
Ta misja jest aktualna współcześnie, gdy świat wyznaje pierwszeństwo grzechu nad łaską. Świat chciałby widzieć życie konsekrowane według swoich zasad. A On Chrystus narodzony z Niepokalanej stał się człowiekiem, aby każdy człowiek stał się święty przed Jego Bożym obliczem. Maryja odwiecznie stała się wzorem dla powołanych, jak pokornie podążać drogą świętości. Po wysłuchaniu homilii Księdza Biskupa z większym zapałem każda z nas odnawiała swoje śluby zakonne, także w poczuciu odpowiedzialności za czytelne świadectwo życia oddanego Bogu. Modliłyśmy się również wzajemnie za siebie, aby życie konsekrowane mogło radować Kościół swoją świętością, a najmłodsze siostry pozostały wierne swemu oddaniu.


Łamiąc opłatek święty




Łamiąc opłatek święty


 


Tradycją naszych szkół w Mariówce stało się wigilijne spotkanie przed świętami.


Również w tym roku rozpoczęło się ono od "Jasełek" - tym razem przygotowanych przez dzieci ze szkoły podstawowej z nielicznym udziałem młodzieży. Bogata choreografia oraz wdzięczny przekaz małych aktorów sprawiły, że wszyscy obecni, czyli cała społeczność szkolna, przedstawiciele rodziców i zaproszone osoby samotne, z ogromnym zaangażowaniem weszli w nastrój wigilijny. Życzenia wypowiedziane przez rodziców, młodzież i dyrekcję szkoły poprzedziły czas najbardziej każdemu bliski - chwile osobistych życzeń i łamania się opłatkiem, który w bieżącym roku młodzież przywiozła z Parafiady razem z dyplomami i wyróżnieniami za osiągnięcia w sporcie. Ci właśnie uczestnicy Parafiady razem z ks. prefektem szkoły rozdali opłatek wszystkim zebranym.
Ostatnim akcentem szkolnej wigilii był wspólny posiłek młodzieży internackiej, pracowników szkoły, rodziców i przybyłych gości. Żeby tradycji stało się zadość wszyscy otrzymali świąteczne upominki, które przygotowali zapobiegliwi rodzice. Przy śpiewie kolęd młodzież powoli opuszczała szkołę, korzystając z różnych pojazdów, a grono nauczycielskie przedłużyło to spotkanie w kaplicy na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem, rozważając teksty Pisma Świętego, zapowiadające nadejście Emmanuela.




Świąteczne spotkania




Świąteczne spotkania

Mariówka, 25 XIII 2006


 



W uroczystość Bożego Narodzenia, w Domu Generalnym miało miejsce spotkanie wspólnoty sióstr z Mariówki i z domu przy szkole z ks. biskupem Stefanem Siczkiem, który po raz 15 jako biskup gościł w te święta w Mariówce i przewodniczył Eucharystii.



W uroczystość Bożego Narodzenia, w Domu Generalnym miało miejsce spotkanie wspólnoty sióstr z Mariówki i z domu przy szkole z ks. biskupem Stefanem Siczkiem, który po raz 15 jako biskup gościł w te święta w Mariówce i przewodniczył Eucharystii. Były rozmowy, wspomnienia, obrazki, życzenia oraz pasterskie błogosławieństwo na podemowane prace i działania apostolskie.
Podczas rekreacji w drugim dniu świąt siostry juniorystki i najmłodsze wieczystki przedstawiły współczesną sztukę pt. "Hotel Betlejem". Tym samym dały okazję całej naszej wspólnocie do ponownego zatrzymania się nad tajemnicą przyjścia Boga na ziemię, dla którego dziś, podobnie jak przed wiekami, nie ma miejsca, nie ma czasu. Najbardziej wrażliwi na tę pokorę Boga pozostają nadal ludzie prości i dlatego warto od nich uczyć się umiejętności zauważania Chrystusa przychodzącego w zwykłej codzienności.




przygotowała: s.Małgorzata




Śluby wieczyste i srebrny jubileusz w Mariówce: 2 VIII 2006




Śluby wieczyste
Mariówka, 2 VIII 2006

 


" ...na wzór Biedaczyny z Asyżu otwierać się coraz bardziej na doskonałość, do której nas Chrystus pociąga."


Dnia 2 sierpnia w Domu Generalnym w Mariówce 4 siostry złożyły śluby wieczyste. Uroczystości przewodniczył, w gronie 12 kapłanów, ks. bp. Stefan Siczek.

Dnia 2 sierpnia w Domu Generalnym w Mariówce 4 siostry złożyły śluby wieczyste. Uroczystości przewodniczył, w gronie 12 kapłanów, ks. bp. Stefan Siczek. Nawiązując w homilii do przekazanych przez Chrystusa ośmiu błogosławieństw, zachęcił siostry, by w swoim życiu trwały w podjętym zobowiązaniu i były szczęśliwe na obranej drodze, a przez to błogosławione.

Po Mszy św. wszyscy goście z rodzin sióstr wieczystek oraz przybyłe siostry zebrali się na wspólnym posiłku. Ponieważ rodzina jednej ślubantki, pochodzącej z Kaszub, tworzy ludowy zespół muzyczny, więc nie zabrakło śpiewu i muzyki regionalnej. Wszyscy chętnie włączali się do wspólnego śpiewu i z radością wsłuchiwali się w skoczne rytmy kaszubskich melodii.

W tym dniu również na Litwie w Poniewieżu składała swoje śluby wieczyste siostra Vilma, która wspólnie z pozostałą czwórką odbywała w Mariówce swoje duchowe przygotowanie do tego ważnego wydarzenia.

W godzinach popołudniowych wspólnota Domu Generalnego przeżywała inną podniosłą uroczystość - srebrny jubileusz pięciu sióstr. Eucharystii przewodniczył o. Tadeusz Bargiel OFM Cap. W swoim słowie odniósł się do obchodzonego w zakonach franciszkańskich święta NMP Anielskiej z Porcjunkuli i zwrócił uwagę, że Franciszek i jego towarzysze zawsze wracali do Porcjunkuli, jako miejsca początku. Dla tego miejsca św. Franciszek wyprosił u papieża Honoriusza przywilej odpustu zupełnego w trosce o zbawienie ludzi ubogich. Celebrans życzył siostrom jubilatkom i wszystkim obecnym na Eucharystii, aby na wzór Biedaczyny z Asyżu otwierać się coraz bardziej na doskonałość, do której nas Chrystus pociąga.


Nawiedzenie przez Maryję parafii Smogorzów: 12 VIII




Nawiedzenie Matki Bożej
Mariówka, 2 VIII 2006


 


12 sierpnia razem z wiernymi witałyśmy Maryję w kopii Jej Częstochowskiego wizerunku przy naszym Domu Generalnym, aby potem w procesji zanieść Jej obraz do parafialnego kościoła.

Dom Generalny znajduje się na terenie diecezji radomskiej, w której trwa od kwietnia nawiedzenie poszczególnych parafii przez Maryję w kopii Jej Częstochowskiego wizerunku. Codzienną modlitwą staramy się otaczać te parafie.Z utęsknieniem czekałyśmy na nawiedzenie w Smogorzowie. 12 sierpnia razem z wiernymi witałyśmy Ją przy naszym Domu Generalnym, aby potem w procesji zanieść Jej obraz do parafialnego kościoła. Na miarę możliwości i osobistych potrzeb siostry trwały przed Maryją, a także przewodniczyły modlitwie różańcowej i adoracji zorganizowanej dla młodzieży. Dziękowały Bogu podczas Eucharystii za wszystkich powołanych z tej parafii i prosiły przez wstawiennictwo Maryi o dar nowych powołań.



Pierwsza profesja sióstr: 15 VIII 2006




Pierwsza profesja
Mariówka, 15 VIII 2006


 


Z Chrystusem w drogę... To nie zachęta do pielgrzymki, choć sierpień kojarzy się z ogólnopolskim pielgrzymowaniem do tronu Jasnogórskiej Matki.

W kolejny etap drogi kroczenia za Panem weszło cztery siostry, które 15 sierpnia złożyły pierwszą profesję. O. Piotr Stasiński, przyjmując ich śluby, zakonne życzył wierności łasce powołania i ufności, że to sam Chrystus prowadzi i pozwala doświadczać niezwykłej radości z pójścia za Nim już teraz i w wieczności.
Również swoją drogę życia nowicjackiego rozpoczęło cztery siostry, dlatego odchodzące profeski mogły niejako przekazać pałeczkę, każda swojej następczyni. Uczyniły to z wielką radością i wdzięcznością wobec Boga za posyłanie nowych robotników na Jego żniwa.



Święto chleba: 20 IX 2006




Święto chleba
Mariówka, 20 VIII 2006


 


W ramach integracji społeczności lokalnej stowarzyszenie Klanza, które już kilkanaście razy organizowało w naszej szkole w Mariówce swoje warsztaty, przygotowało 20 sierpnia spotkanie dla wszystkich chętnych z okolicznych miejscowości.

Poprzedziło je przygotowanie całego programu w grupach i tu włączyły się siostry pracujące w szkole. Tematyka tego spotkania była w wielu aspektach podejmowana na zajęciach z uczniami w ciągu roku szkolnego, dlatego wielu uczestnikom niedzielnego spotkania była bardzo bliska. Podczas konkursów, opowiadań, śpiewów i wspólnej zabawy w auli szkolnej z udziałem dzieci, dorosłych i animatorów Klanzy miło upłynęły godziny niedzielnego popołudnia ubogacone refleksją nad tym czym jest chleb i jakże głęboka jest symbolika tego codziennego znaku, do którego czasem tak mało przywiązuje się wagi i szacunku.




przygotowała: s.Małgorzata




fotogaleriaaktualnościrozmowa miesiącaksięga gościsłowo dnia


Dom Generalny: Mariówka 3, 26-400 PRZYSUCHA tel. (0 48) 675 17 28, sluzki@op.pl