fotogaleriaaktualnościrozmowa miesiąca księga gości słowo dniakontakt

Kartka zza oceanu - Jubileusz w BaltimoreBaltimore
14 maja 2011

 

 

 


Wyrazem jedności całego Zgromadzenia są między innymi siostrzane wizyty i wizytacje w poszczególnych miejscach i miejscowościach. Od 11 maja br. Przełożona Generalna m. Danuta Wróbel wraz z Radną Generalną s. Grażyną Kwiecień odbywają wizytację w prowincji amerykańskiej naszego Zgromadzenia. Oprócz zwyczajnych zajęć i spotkań, zdarzają się czasem niezwykłe, tak jak to, które miało miejsce w sobotę 14 maja 2011 r.

O godzinie 17.00 w katedrze pod wezwaniem Matki Bożej Królowej w Baltimore, miejscowy arcybiskup Edwin F. O'Brien celebrował Mszę świętą dla braci i sióstr zakonnych, z terenu archidiecezji, którzy w tym roku świętują swój jubileusz ślubów zakonnych. Z naszego Zgromadzenia zostały zaproszone dwie jubilatki; s. Miriam Jop, świętująca 50-lecie profesji i s. Teresa Leimbach, która w tym roku, 2 sierpnia, będzie obchodzić 25 lat od pierwszej profesji zakonnej. Siostra Miriam ze względów zdrowotnych nie mogła udać się do katedry. Siostrze Teresie towarzyszyły Wizytatorki z Polski i siostry z domu prowincjalnego w USA z przełożoną tamtejszej prowincji s. Krystyną Mroczek.

Na jubileuszowej Eucharystii zebrało się wiele osób, w tym około 30 jubilatów i jubilatek. Wraz z arcybiskupem koncelebrowało dwóch biskupów pomocniczych i kilku kapłanów. Oprawa liturgiczna była starannie przygotowana. Pierwsze czytanie przypadło naszej Jubilatce s. Teresie. Po homilii miało miejsce uroczyste odnowienie ślubów zakonnych.

Przedłużeniem Eucharystii było spotkanie przy stole w domu parafialnym przy baltimorskiej katedrze. Podczas posiłku, osoby świętujące jubileusz przedstawiły się pokrótce, zaznaczając z jakiego są zgromadzenia i co robią. Zostały również wyczytane osoby, które nie mogły osobiście przybyć na uroczystość. Każdy mógł też wyrazić swoje jubileuszowe dziękczynienie Panu Bogu w formie krótkiej modlitwy. Ksiądz Arcybiskup w serdecznych słowach podziękował wszystkim za świadectwo wiary i przynależności do Chrystusa i zachęcił do wiernego trwania przy Nim. Spotkanie zakończyło się modlitwą o nowe powołania do służby Bożej, także ze względu na światowy dzień modlitw o powołania, przypadający w czwartą niedzielę wielkanocną.

Całemu wydarzeniu towarzyszyła atmosfera serdecznej życzliwości i wdzięczności. Nasze siostry osobiście spotkały się z obecnymi Biskupami. Wszyscy wyrażali radość z obecności na spotkaniu, które dla siostry Teresy jest pierwszym aktem świętowania srebrnego jubileuszu.

 
fotogaleriaaktualnościrozmowa miesiącaksięga gościsłowo dnia


Dom Generalny: Mariówka 3, 26-400 PRZYSUCHA tel. (0 48) 675 17 28, sluzki@op.pl